Plzeň zná nejlepší sportovce roku 2023

27.03.2024

Vítězem ankety Sportovec Plzně 2023 se v kategorii staršího žactva stal házenkář Jan Baumruk, dorost ovládla Eva Matějovičová, která na špičkové úrovni zvládá hned dva sporty – sportovní aerobik a skialpinismus.

• Plzeň zná nejlepší sportovce roku 2023

vyhlášení, které uspořádala Nadace sportující mládeže pod záštitou primátora města Romana Zarzyckého, se uskutečnilo v obřadní síni plzeňské radnice

Mladší žactvo - jednotlivci

Kategorii mladšího žactva, vyhlašovanou bez pořadí, stejně jako v loňském roce zcela ovládly dívky. Mezi čtveřici nejlepších se dostala Adriana Dittrichová (moderní gymnastika), Karolína Klepačová (moderní pětiboj), Sofie Mottlová (tenis) a Lýdia Šantová (lukostřelba).

Starší žactvo - jednotlivci

Titul Sportovec Plzně 2023 v kategorii staršího žactva tentokrát připadl zástupci kolektivního sportu. Jeho držitelem se stal házenkář Jan Baumruk. Kapitán mistrovského týmu Talentu Plzeň v lize mladšího dorostu se zároveň stal nejlepším střelcem soutěže. Jako patnáctiletý je členem reprezentace ČR M18, se kterou ovládl Turnaj olympijských nadějí, stal se členem All Stars Teamu a nejlepší pravou spojkou turnaje.

Dalšími oceněnými v kategorii staršího žactva byli Ondřej Bursa (box), Vendula Fajfrlíková (jezdectví), Lucie Fialová (sportovní střelba), Jan Foltýn (plavání), Julie Krettová (lukostřelba) a

Michal Sládek (kanoistika).

Dorost – jednotlivci

Kategorii dorostu kraluje Eva Matějovičová. Ve sportovním aerobiku se jí jako první v historii podařilo získat na mistrovství světa tři zlata ve třech rozdílných kategoriích. Jako první Češka pak získala stříbrnou medaili na MS ve skialpinismu.

Vynikajících výsledků dosáhli i další ocenění v kategorii dorostu, kterými jsou Kateřina Altmannová (jachting), Adam Benák (lední hokej), Daniel Bláha (házená), Vojtěch Cibulka (jachting), Viktorie Jánská (atletika), Andrea Louvarová (lukostřelba), Kateřina Matoušková (atletika), Monika Továrnická (lukostřelba), Ondřej Vísner (rychlostní kanoistika) a Karolína Voříšková (rychlostní kanoistika).

Cena rektora Západočeské univerzity v Plzni

Nedílnou součástí vyhlášení Sportovce Plzně v kategorii dorostu je udělení Ceny rektora Západočeské univerzity v Plzni. Tato cena je udělována ve spolupráci Západočeské univerzity a Nadace sportující mládeže za skloubení sportovních a studijních výsledků. Cenu z rukou rektora ZČU v Plzni Miroslava Lávičky pro rok 2023 převzala  Eva Matějovičová. Studentka Sportovního gymnázia v Plzni se stala první sportovkyní, která v jednom roce získala titul Sportovec Plzně i Cenu rektora ZČU v Plzni.

Mimořádný výkon/výsledek

Za mimořádný výkon/výsledek v roce 2023 byla oceněna štafeta AK Škoda Plzeň ve složení Šefránková, Jánská, Králová, Kárníková, která získala titul mistryň ČR na 4x200m v hale a 4x100m, když v obou případech přepsala tabulky českých rekordů. Dalšími oceněnými byli členové HBC Plzeň, kteří se s reprezentací  U16 (Jan Kraus, Martin Král, Pavel Novák) resp. U18 (Matěj Pavlíček, Ondřej Kočka, Oliver Malý) stali mistry světa v hokejbalu.

V kategoriích družstev byly oceněny následující kolektivy:

Družstva – žactvo

• 1. lukostřelecký klub Plzeň 1935 (lukostřelba)

• DHC Plzeň mladší žačky (házená)

• Pilsen Jaguars Cheerleaders - Jaguars Agile (sportovní cheerleading)

• TJ Lokomotiva Plzeň, z.s. oddíl jachtingu

• TJ Plzeň - Litice, starší žáci (pozemní hokej)

Dorost družstva

• AK ŠKODA Plzeň (atletika)

• Sport studio J&A Plzeň / DANCE team junior (Gymnastika - gymnastický aerobik)

• Talent ŠKODA JS Plzeň

• TJ Start Plzeň (vzpírání)

Trenér roku mládeže 2023

Mládežnickým trenérem roku se stal Jan Šípek (lukostřelba, 1. LK Plzeň 1935). Jeho svěřenci získali 3 mezinárodní medaile a 21 medailí na národních šampionátech. Andrea Louvarová získala na MČR 10 medailí, což je nejvíce v jednom roce u střelce mladšího 18 let v historii Českého lukostřeleckého svazu (ČLS). Monika Továrnická se stala druhou nejmladší medailistkou v historii ČLS v terčové lukostřelbě v seniorské kategorii.

Trenér za dlouholetou práci s mládeží

Poděkování za dlouholetou obětavou práci s mládeží se dostalo trenérovi atletiky Františku Neckářovi, který se s přestávkami věnuje atletickým nadějím již od roku 1966. Za dobu svého působení vychoval řadu českých reprezentantů zejména v mládežnických kategoriích.

"Všem mladým sportovcům patří můj obdiv a respekt. Věnovat se svému koníčku zcela naplno a investovat do něj ze sebe to nejlepší je skvělá cesta, jak být úspěšný a dosáhnout nejvyšších cílů. To platí v každém odvětví lidského snažení a je báječné, že tolik mladých lidí si vybralo právě sport," uvedl Petr Chvojka, předseda správná rady Nadace sportující mládeže.