Anketa Sportovec Plzně 2020 zná vítěze

28.06.2021

Nejlepší sportovci Plzně 2020 v kategoriích žactva a dorostu se v pondělí 28. června sešli v obřadní síni plzeňské radnice. Vyhlášeny zde byly výsledky ankety Sportovec Plzně 2020. Ve starším žactvu se vítězem stal cyklista David Peterka (SK Petřín Plzeň), kategorii dorostu ovládla atletka Linda Suchá (atletika – AK Škoda Plzeň).

  • Anketa Sportovec Plzně 2020 zná vítěze
    Anketa Sportovec Plzně 2020 zná vítěze

Vyhlášení prestižní ankety připravila Nadace sportující mládeže pod záštitou primátora města Martina Baxy, který spolu s předsedou správní rady Nadace sportující mládeže Františkem Berkou a vedoucím Odboru sportu, Smart Cities a podpory podnikání Přemyslem Švarcem oceněným osobně poděkoval za vynikající reprezentací města. Akce se z důvodu situace způsobené pandemií Covid-19 uskutečnila v pozdějším termínu a podobě uzpůsobené aktuálně platným opatřením.

Vzhledem k tomu, že v loňském roce došlo ke zrušení sezóny v řadě kolektivních sportů, nebyla tentokrát vyhlašována kategorie družstev. Sportovci z kolektivních sportů ale mohli být nominovaní na ocenění v individuálních kategoriích. Nevyhlašoval se ani Trenér roku mládeže. Jako obvykle ale došlo na ocenění trenérů za dlouholetou práci s mládeží. Novinkou pak byla zvláštní kategorie určená sportovcům, kteří se v době pandemie jako dobrovolníci zapojili do pomoci ať už ve zdravotnictví, seniorům nebo třeba ve školství.

„Přestože pandemie covid-19 ovlivnila i podobu sportovní ankety pro rok 2020, jsem velmi rád, že můžeme ocenit nejlepší plzeňské sportovce v kategoriích žactva a dorostu. Již řadu let připravuje město Plzeň spolu s Nadací sportující mládeže vyhlášení nejlepších sportovců, je to možnost, jak mladým lidem poděkovat za reprezentaci Plzně v mnoha sportovních odvětvích,“ řekl primátor Martin Baxa.

Mladší žactvo - jednotlivci

V kategorii mladšího žactva, vyhlašované bez pořadí, se mezi pětici nejlepších nominoval David Brom (krasobruslení), Eliška Fialová (lukostřelba), Adéla Janoušková (šachy), Anna Kubínová (karate) a Petr Pelnář (jachting).

Starší žactvo - jednotlivci

Sportovcem Plzně 2020 mezi starším žactvem se stal cyklista David Peterka, který se v loňském roce stal sedminásobným mistrem ČR. Mezi oceněné v kategorii staršího žactva patří také Ondřej Baštář (jachting), Kateřina Čermáková (atletika), Valerie Dzurová (atletika), Adam Friedrich (vzpírání), Viktorie Jánská (atletika), Martin Panzer (kanoistika na divoké vodě), Kryštof Ruža (karate), Monika Továrnická (lukostřelba) a Veronika Voříšková (rychlostní kanoistika).

Dorost – jednotlivci

Titulem pro Sportovce Plzně 2020 v kategorii dorostu se může pyšnit atletka Linda Suchá, která v národním rekordu zvítězila v trojskoku na mezistátním utkání juniorů. Ve skoku dalekém a trojskoku ovládla i domácí šampionát.

Vynikající výsledky dosažené v roce 2020 vynesly do výběru nejlepších také Dana Hlaváčka (golf), Tomáše Chocholatého (plavání), Davida Jiříčka (lední hokej), Petru Sičakovou (atletika), Simonu Spěšnou (cyklistika), Jana Štefelu (atletika), Veroniku Tondrovou (plavání), Tomáše Václavíka (motosport, rally), Martinu Vojtovou (lukostřelba) a Ondřeje Zunu (běžecké lyžování).

Cena rektora Západočeské univerzity v Plzni

Součástí vyhlášení Sportovce Plzně v kategorii dorostu je také udělení Ceny rektora Západočeské univerzity v Plzni. Cena rektora ZČU v Plzni je udělována ve spolupráci Západočeské univerzity a Nadace sportující mládeže za skloubení sportovních a studijních výsledků. Její držitelkou za rok 2020 se stala Martina Vojtová. Cenu v zastoupení rektora ZČU Miroslava Holečka předal prorektor pro rozvoj a vnější vztahy Vladimír Duchek.

Ocenění za dobrovolnickou činnost v době pandemie

V období koronavirové pandemie řada sportovců dokázala, že nezapomíná ani na společenskou odpovědnost. Za dobrovolnickou práci odvedenou v době pandemie se zaslouženého ocenění dostalo Tereze Jonášové (atletika), Denise Majerové (atletika) a Elišce Fajfrlíkové (aerobik). 

Trenéři

Za dlouholetou práci s mládeží byl oceněn hokejový trenér Milan Volák. Ten od roku 2005 působí ve funkci trenéra mládežnických kategorií a předává své bohaté sportovní zkušenosti svým následovníkům. Během trenérské činnosti vychoval řadu hráčů do reprezentačních mládežnických výběrů a pro A mužstvo HC Škoda Plzeň.

„V uplynulém roce byl svobodný život velmi omezen. Výjimku netvoří ani sport, ať profesionální nebo volnočasový. Proto si vážím každého sportovce, který v této těžké době našel motivaci se každodenně připravovat ve svém sportu a často podnikal dlouhé vzdálenosti do míst, kde bylo možné trénovat. Je vidět, že plzeňské sportovní kluby umí bojovat s překážkami a naši sportovci dosahují mezinárodních úspěchů i s těmito překážkami. Všem oceněným velmi gratuluji. Těžkou dobu vnímá i vedení města, proto jsem velmi bojoval o dodatečné peníze na podporu zejména mládežnického sportu. Podařilo se nám sanovat výdaje a kompenzované členské příspěvky v období pandemie dodatečnými téměř 20 mil. Kč, což je v prostředí ČR jedinečný počin, “ uvedl
1. náměstek primátora města Plzně Roman Zarzycký.

Profily všech nominovaných sportovců je možné si prohlédnout na internetových stránkách www.sportovecplzne.cz

  • ČASPV
  • ČSS
  • SSS ČR