Sportovci Plzně 2019 jsou Forejtek a Matějovičová

24.06.2020

Nejlepší sportovci Plzně roku 2019 v kategoriích žactva a dorostu se ve středu 24. června sešli v obřadní síni plzeňské radnice. Vyhlášeny zde byly výsledky ankety Sportovec Plzně 2019. V kategorii dorostu obhájil loňské vítězství tenista Jonáš Forejtek, kategorii staršího žactva kraluje Eva Matějovičová (sportovní aerobik). Vyhlášení prestižní ankety připravila Nadace sportující mládeže pod záštitou primátora města Martina Baxy.

  • Sportovci Plzně 2019 jsou Forejtek a Matějovičová
    Sportovci Plzně 2019 jsou Forejtek a Matějovičová

Mladší žactvo - jednotlivci

V kategorii mladšího žactva, vyhlašované bez pořadí, se mezi kvintet nejlepších dostala Eliška Fialová (lukostřelba), Kateřina Chytilová (triatlon), Martin Panzer (kanoistika na divoké vodě), Viktorie Trůková (golf) a Ellen Zaradič (plavání).

Starší žactvo - jednotlivci

Titul Sportovec Plzně 2019 v kategorii staršího žactva tentokrát patří Evě Matějovičové, která se loni stala mistryní světa ve sportovním aerobiku.

Mezi další oceněné v kategorii staršího žactva patří Dan Hlaváček (golf), Tomáš Chocholatý (plavání), Kryštof Ruža (karate), nejlepší sportovkyně Plzně za předcházející rok Simona Spěšná (cyklistika) a Dan Syrový (skateboard slalom).

Dorost – jednotlivci

Titul pro Sportovce Plzně v kategorii dorostu obhájil tenista Jonáš Forejtek. Ten v loňském roce získal hned tři juniorské grandslamové tituly. Na Australian Open a ve Wimbledonu ve čtyřhře, na US Open ve dvouhře. Při své premiéře v českém Daviscupovém týmu pak přispěl dvěma výhrami v singlu.

Vynikajících výsledků dosáhli i další ocenění v  kategorii dorostu mezi které patří  Jakub Forejt (atletika), Michal Forejt (atletika), Jan Hašek (MTBO - Mountain bike orienteering, LOB - Lyžařský orientační běh), Petr Hrubý (Golf), Filip Ličman (atletika), Linda Suchá (atletika), Jan Šindelář (Slalom a sjezd na divoké vodě) a Veronika Tondrová (plavání).

Cena rektora Západočeské univerzity v Plzni

Součástí vyhlášení Sportovce Plzně v kategorii dorostu je také udělení Ceny rektora Západočeské univerzity v Plzni. Cena rektora ZČU v Plzni je udělována ve spolupráci Západočeské univerzity a Nadace sportující mládeže za skloubení sportovních a studijních výsledků. Jejím držitelem za rok 2019 se stal Jan Šindelář, který se věnuje slalomu a sjezdu na divoké vodě. K předání této ceny z rukou rektora ZČU Miroslava Holečka dojde následně na půdě Západočeské univerzity.  

V kategoriích družstev byly oceněny následující kolektivy:

Družstva - žactvo

•    BK Lokomotiva Plzeň, z.s., (basketbal)
•    DHC Plzeň z.s. (házená)
•    PK Slavia VŠ Plzeň – společné ocenění za družstva mladšího a staršího žactva
•    TJ Lokomotiva Plzeň - posádka Ondřej Baštář a Petr Pelnář (jachting)
•    Talent Plzeň při Bolevecké základní škole, z.s. (házená)

Dorost družstva

•    AK Škoda Plzeň - společné ocenění pro družstva AK Škoda Plzeň (atletika)
•    TRIO AE klub Lady Plzeň z.s. (sportovní aerobik)
•    Hockey Club Plzeň 1929 (lední hokej)
•    Plavecký klub Slávia štafeta, z.s. (plavání)
•    Sport Club Plzeň z.s., (běh na lyžích)

Trenéři

Poděkování za dlouholetou práci s mládeží se dostalo třem trenérům. In memoriam byla oceněna trenérka lukostřelby a olympionička Barbora Horáčková. Dalšími oceněnými byl trenér atletiky Josef Čeliš, který se trenérské činnosti v plzeňských atletických klubech věnuje od roku 1971 až do současnosti a dlouholetý trenér karate Jan Pytlík.

Plzeňskou Trenérkou roku mládeže se potřetí v řadě stala Lucie Plašilová (atletika – AK Škoda Plzeň). Ta je podepsaná například pod úspěchy dvojčat Forejtových. Mezi trojici nejlepších dále patří Adéla Hasmanová (aerobik - Studio J&A Plzeň) a Jan Šípek (lukostřelba – 1. LK Plzeň).

„Připomínáme si tady rok 2019, který byl pro vás velmi úspěšný. My vaše úspěchy vnímáme také jako úspěchy města Plzně. Vždyť vy naše město svými sportovními výkony reprezentujete, a za to bych vám chtěl poděkovat,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa k oceněným mladým sportovcům.

„Bylo mi potěšením předávat ceny nejlepším mládežnickým sportovcům. Jsem potěšen, že v Plzni se velmi dobře daří i jiným sportům než fotbalu, hokeji či házené .Vždyť nejlepší starší žákyní byla sportovní aerobička, cenu pro nejlepšího dorostence si odnesl tenista a cenu pro Trenérku roku si převzali zástupci atletiky,“ uvedl první náměstek primátora města Plzně Roman Zarzycký do jehož gesce v Plzni patří i oblast sportu.

„Velmi mne těší jak výborné výsledky a v jak velkém množství se v nominacích na Sportovce Plzně objevuje. Svědčí to o tom, že se v Plzni sportu mládeže velmi daří. Je mi proto líto, že se mezi oceněné  nedostala řada sportovců, kteří dosáhli vynikajících výsledků a ocenění by si též zasloužili,“ doplnil František Berka, předseda správní rady Nadace sportující mládeže.

Profily všech nominovaných sportovců je možné si prohlédnout na internetových stránkách www.sportovecplzne.cz

  • ČASPV
  • ČSS
  • SSS ČR